III miejsce chłopców w MISTRZOSTWACH POWIATU W SIATKÓWCE PLAŻOWEJ
GMINNY KONKURS RECYTATORSKI
Tegoroczna edycja Gminnego Konkursu Recytatorskiego organizowanego przez naszą szkołę wpisała się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i przyświecało jej hasło : " Moja Ojczyzna Niepodłegła". Przedstawiciele szkół gminy Radomsko, wyłonieni w drodze konkursów szkolnych, przezntowali utwory literackie polskich poetów, które podejmowały tematykę zgodną z hasłem konursu. Wszyscy recytatorzy zaprezentowali wysoki poziom interpretacji przezentowanych utworów, wykazując się dobra znajomością tematu oraz doskonałą dykcją i artyzmem.
Oto wyniki rywalizacji:
OP – I SP
I miejsce – Maksymilian Oziembała - PSP Kietlin
II miejsce – Jowita Kaczmarek - PSP Dziepółć
III miejsce ex aequo – Lena Koćwin - PSP Szczepocice i Julia Zaremba - PSP Płoszów
Klasy II - III SP
I miejsce – Bartłomiej Zaskórski - PSP Szczepocice
II miejsce - Borys Lisowski - PSP Dziepółć
III miejsce ex aequo - Anna Jędryszek - PSP Kietlini i Adam Modrzejewski - PSP Strzałków
Klasy IV - V SP
I miejsce – Julia Lisowska - PSP Dziepółć
II miejsce - Maja Skalska - PSP Płoszów
III miejsce Julia Kempa - PSP Strzałków
Klasy VI -VII SP
I miejsce – Angelika Dziadkiewicz - PSP Dziepółć
II miejsce – Weronika Borek - PSP Strzałków
III miejsce – Joanna Hebda - PSP Kietlin
Klasy II - III gimnazjum
I miejsce – Dominika Dyja - PG Płoszów
II miejsce – Michał Makowski - PG Dziepółć
III miejsce – Natalia Kozłowska - PG StrzałkówWszystkim laureatom gratulujemy!
Konkurs historyczny
„Symbole narodowe mojej ojczyzny”
ORGANIZATORZY
Organizatorami konkursu są nauczyciele języka polskiego Publicznej Szkoły Podstawowej im. Macieja Rataja w Płoszowie oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Strzałkowie z filią w Płoszowie.
CELE KONKURSU:
- Kształtowanie postaw patriotycznych, obywatelskich i społecznych u uczniów .
- Poszerzanie i popularyzacja wiedzy o polskich symbolach narodowych i pieśniach patriotycznych.
- Uświadamianie znaczenia flagi, godła, hymnu, pieśni patriotycznych i ich roli w kształtowaniu tożsamości narodowej i postawy patriotycznej.
- Ugruntowanie poczucia jedności narodowej.
- Kształtowanie szacunku do własnej ojczyzny i symboli narodowych.
UCZESTNICY KONKURSU
-
- Konkurs adresowany jest do uczniów klas gimnazjalnych.
- Każdą szkołę reprezentuje jeden trzyosobowy zespół .
- Wybór uczestników oraz formę, w jakiej zostaną wyłonieni, pozostawia się decyzji nauczycieli danej szkoły.
TERMIN I MIEJSCE
Konkurs odbędzie się 30 maja 2018 r. o godz. 9.30 w Publicznej Szkole Podstawowej w Płoszowie. Wpisany jest w program realizacji projektu „Szkoła Niepodległej”.
LITERATURA:
Ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej tekst jednolity.
Borucki M. ”Polskie symbole narodowe”.
Panek W. „Hymny polskie"
- Kobyliński Sz. „ Krótka o hymnie, orłach i barwach gawęda”
- Encyklopedie, słowniki.
- Internet.
DOKUMENTY DŹWIĘKOWE:
1.„Polskie pieśni historyczne” płyta CD ,WSiP Warszawa 2007.
2.„Mazurek Dąbrowskiego i inne hymny” Warszawa Polskie Radio , 1999r.
INFORMACJE OGÓLNE
Konkurs ma charakter drużynowy i składa się z jednego etapu .
Uczestnicy muszą wykazać się znajomością następujących treści:
- okoliczności powstania symboli narodowych : barw, godła i hymnu
- znajomość symboli i przemian ich form (1792 r. – 2018 r.)
- okoliczności powstania pieśni patriotycznych
- informacje o postaciach związanych z symbolami narodowymi
- znajomość pieśni patriotycznych ( tekstu i melodii)
oraz umiejętnościami plastycznymi .
Nasz sejmik uczniowski
26 kwietnia nasza sala gimnastyczna zmieniła kolor na biało-czerwony … od flag, balonów … i spódniczek uczennic. Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja klasa 6 zorganizowała sejmik uczniowski poświęcony konstytucji, prawom i obowiązkom uczniów oraz obywateli. „Zaproszeni prelegenci”, czyli : Katarzyna Brzeźniak, Magdalena Brzeźniak, Maja Kowalczyk, Mateusz Musiał, Oliwia Muszyńska i Patrycja Walaszczyk omówili okoliczności uchwalenia konstytucji 3 maja, jej następstwa oraz nowatorskie rozwiązania, jak na przykład podział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Nastrój tamtych dni przypomniał Krystian Gaik, wcielając się w rolę króla Stanisława Poniatowskiego, składając przysięgę przestrzegania postanowień historycznego dokumentu, po czym wspólne odśpiewano, przy akompaniamencie grającej na skrzypcach Joanny Hebdy i towarzyszącej jej mamy, pani Beaty Garbarz-Hebdy, „Mazurek 3 maja”. Prelegenci podkreślili, że, choć postanowienia konstytucji nie weszły na długo w życie, pamięć o tamtych, jednoczących Polaków wydarzeniach przetrwała. Czczono rocznicę uchwalenia konstytucji i podczas zaborów, po I wojnie światowej, i ponownie od 1990 roku. To ona przyczyniła się też do powstania „Roty” napisanej przez Marię Konopnicką.
Po części historycznej konferansjerzy zaprosili koleżanki oraz kolegów z sali do dyskusji na temat praw i obowiązków, nie tylko uczniów. Przewodnicząca zespołu do spraw statutu szkoły, pani Aleksandra Dąbrowska wyjaśniła, w jaki sposób tworzono jego zapisy i jak można je zmienić. W role uczniów-ekspertów wcielili się : Patryk Brzeźniak, Angelika Gradzińska, Sebastian Janocha i Jakub Obarzanek, a podczas dyskusji okazało się, że uczniowie mają propozycje zmian w szkolnym statucie. Czy zostaną uwzględnione? Zobaczymy. Musi zadbać o to nasz uczniowski samorząd…
Konferansjerzy, czyli Joanna Hebda, Tomasz Kozar i Szymon Wiktorski przypomnieli też o innych świętach obchodzonych na początku maja i zachęcili do wywieszenia z tej okazji flag w każdym polskim domu.
Michał Różycki opowiedział o projekcie „Szkoła Niepodległej”, w którym uczestniczy nasza placówka oraz podarował biało-czerwone flagi przybyłym gościom : Wójtowi Gminy Radomsko, panu Marianowi Zaborowskiemu, Przewodniczącemu Rady Gminy Radomsko, panu Janowi Suwartowi, Radnemu Gminy Radomsko , panu Mieczysławowi Kowalczykowi, Sołtys Kietlina, pani Danucie Łęskiej oraz przedstawicielkom Stowarzyszenia Kobiet Kietlina, pani Anieli Biernackiej i pani Krystynie Kaczmarczyk.
Na tym obrady I sejmiku uczniowskiego zostały zakończone….
Bardzo dziękuję za pomoc podczas przygotowania uroczystości moim Koleżankom i Kolegom, szczególnie Paniom Alinie Woźniak, Jadwidze Podawcy, Małgorzacie Wieloch, Justynie Stanios-Ciesielskiej, Aleksandrze Dąbrowskiej i Panu Grzegorzowi Ciepielewskiemu. Podziękowania kieruję też do Pani Beaty Garbarz-Hebdy, na której pomoc przy oprawie muzycznej uroczystości mogę zawsze liczyć.
Iwona Dawidziak
Scrabbliści donoszą, że trening przybliża do tytułu mistrza.
25 kwietnia w siedzibie MOSiR-u w Radomsku odbył się kolejny turniej scrabble dla uczniów szkół podstawowych, na który została zaproszona także nasza drużyna. O tytuł mistrza walczyło 29 uczniów radomszczańskich szkół. Indywidualnie zajęliśmy : Joanna Hebda - czwarte miejsce, Tomasz Kozar - siódme, Szymon Wiktorski - ósme. W ubiegłym roku musieliśmy zadowolić się dziesiątym! Byle tak dalej....
"Laleczka- Poleczka"
W ramach obchodów 100 - lecia odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie ogłoszonym przez wolontariat przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 7 w Radomsku. Zgodnie z regulaminem wykonali oryginalne projekty charytatywnej Laleczki Poleczki przedstawiającej Polkę. Wykazali się dużą pomysłowością i znajomością różnorodnych technik i form wykonania pracy, m. in. pojawiły się lalki szmaciane, kukiełki, pacynki. Gratulujemy wszystkim wspaniałych pomysłów i dziękujemy za zaangażowanie.
Prace uczniów zostaną przekazane do organizatora konkursu i wspomogą akcję charytatywną, której celem jest pomoc radomszczańskiej (niepełnosprawnej) artystce – malarce, która znajduje się w bardzo trudnej sytuacji życiowej, a wielokrotnie pomagała innym potrzebującym.
SZKOŁA NIEPODLEGŁEJ - KARTKA DO JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO
Na początku marca bieżącego roku Samorząd Uczniowski podjął decyzję o uczczeniu imienin marszałka Józefa Piłsudskiego. Podczas zebrania ustalono zadania i przydzielono obowiązki. Uczniowie najstarszego rocznika, którzy mają największą wiedzę na temat odzyskania niepodległości, zobowiązali się przygotować prezentacje multimedialne oraz przeprowadzić wywiad z Józefem Piłsudskim. Młodsi zaangażowali się w wykonanie kartek okolicznościowych. Opiekunowie projektu zapoznali uczniów z zasadami składania życzeń imieninowych. Podczas godzin języka polskiego i historii uczniowie poszerzyli wiadomości o życiu i działalności Józefa Piłsudskiego. Dyskutowali na temat, co powinno znaleźć się na pocztówce okolicznościowej. Uczestnicy projektu zrobili samodzielnie w domu kartki imieninowe. Większość zdecydowała się na wykonanie ich techniką malarską, niektórzy malowali pastelami czy zastosowali kolaż. Wszystkie prace zostały omówione podczas lekcji języka polskiego. Autorzy najciekawszych otrzymali oceny. Dodatkowo czwartoklasiści podjęli się zadania wykonania plakatów o polskich symbolach narodowych. Podczas lekcji języka polskiego uczniowie obejrzeli i ocenili wszystkie prace, wybrali najciekawsze i zaprezentowali je na spotkaniu. Gimnazjaliści przedstawili swoje prezentacje podczas lekcji historii. Wybrano dwie najlepsze, które wyświetlono podczas ogólnego spotkania. Zawierały one kalendarium życia, ciekawostki i anegdoty o Józefie Piłsudskim oraz o epoce, w której żył. Pozostali uczniowie gimnazjum przygotowali się do roli dziennikarzy uczestniczących w spotkaniu z Marszałkiem.
21 marca, podczas godziny wychowawczej, uczniowie spotkali się w sali lekcyjnej, by uczcić imieniny Komendanta. Serdecznie powitali wchodzącego na spotkanie bohatera Polski, w rolę którego wcielił się ich starszy kolega. Następnie redaktorzy przeprowadzili z Nim wywiad. Pytania mogli zadawać także młodsi uczestnicy. Wszyscy obejrzeli prezentacje multimedialne przygotowane przez gimnazjalistów. Wysłuchali recytacji wierszy poświęconych pierwszemu Marszałkowi Polski w wykonaniu koleżanek z gimnazjum. Mogli też zrobić zdjęcie z Józefem Piłsudskim i prosić go o autograf. Na koniec uroczystości autorzy najpiękniejszych pocztówek zaprezentowali swoje prace. Spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem z Marszałkiem oraz zebraniem kartek i zapakowaniem do pudełka, które zostało wysłane na adres Muzeum w Sulejówku.
Konkurs pożarniczy....
26 marca nasza reprezentantka, Joanna Hebda walczyła w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom" na szczeblu powiatowym. I tym razem stanęła na podium - zajmując II miejsce.
Brawo, Asiu !!!
WESOŁEGO ALLELUJA
Z okazji
ŚWIĄT WIELKANOCNYCH
składamy najserdeczniejsze życzenia
wszystkim Uczniom, Rodzicom i Sympatykom Szkoły.Życzymy radosnych, świątecznych chwil
z rodziną i przyjaciółmi, zdrowia, pogody ducha, miłości i wiary,
wzajemnej życzliwości oraz refleksji w tym
jakże radosnym czasieZMARTWYCHWSTANIA PANA
WESOŁEGO ALLELUJA !!!
Dyrekcja,
grono pedagogiczne
i pracownicy administracji i obsługiPublicznej Szkoły Podstawowej im. W. Witosa w Kietlinie
KONKURS FOTOGRAFICZNY
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Radomsku ogłasza konkurs fotograficzny dla uczniów klas II i III gimnazjum.
Należy wykonać zdjęcie przedstawiające krajobraz, pejzaż najbliższej okolicy, potencjalny teren, w którym może pracować geodeta.
Każdy uczestnik może zgłosić jedno pojedyncze zdjęcie na ww. temat.
Fotografia powinna mieć postać odbitki na papierze fotograficznym w formacie max 15 x 21 cm oraz w formacie jpg.Opiekun konkursu - p. Alina Woźniak
KONKURS NA WIELKANOCNY STROIK
KLasa VII zaprasza wszystkie klasy do udziału w konkursie " Wielkanocny stroik świąteczny"
Regulamin konkursu:
1. Temat prac konkursowych : stroik wielkanocny.
2. Cele konkursu:
- propagowanie tradycji świątecznych,
- integracja zespołów klasowych,
- pobudzenie aktywności twórczej uczniów.
3. Uczestnicy konkursu:
I grupa: OP. kl.I-III
II grupa - kl. IV-VI
III grupa - kl. VII, II i III gimnazjum.
4. Technika prac : dowolna, z wykorzystaniem symboli świątecznych tj.: baranek, kurczątko, jajko, zajączek... Prace należy opatrzyć metryczką zawierającą: klasę i nazwisko uczniów, którzy wykonali pracę.
5. Termin składania prac: do 26 marca 2018 roku. ( stroik należy przekazać do klasy VII - sala nr 3.
6. Jury powołane przez organizatorów dokona oceny prac oraz przyzna I, II, III miejsce w każdej grupie wiekowej.
7. Rozstrzygnięcie konkursu 28.03.2018 roku.
Zapraszamy do udziału w konkursie literackim!
Tematyka bajek jest dowolna ale obowiązują pewne zasady:
- dziecko może przesłać tylko jedną bajkę
- bajka lub opowiadanie nie może być dłuższe niż trzy strony A4 (czcionka 14)
- w temacie maila należy wpisać „Dzieci Dzieciom”
Zgłoszenie od ilustratorów w wieku 5-18 lat: wystarczy przesłać przykładowe rysunki (nie więcej niż trzy). W temacie maila należy wpisać “Dzieci Dzieciom-ilustrator”.
Dodatkowo w mailu z bajkami i zgłoszeniami od ilustratorów należy wpisać:
- imię i nazwisko dziecka
- wiek dziecka i informację, do której klasy uczęszcza
- szkoła, do której dziecko chodzi wraz z podaniem strony internetowej i adresu e-mail szkoły lub informacji o np.edukacji domowej. Jeśli bajka dziecka/ilustrator zostanie wybrany chcielibyśmy tę informację umieścić na stronie, a także poinformować o tym dyrekcję szkoły
- imię i nazwisko oraz telefon kontaktowy rodzica dziecka lub dorosłego opiekuna
- dziecko może coś o sobie napisać aby dać się poznać
Wybrane tytuły bajek wraz z autorami oraz ilustratorzy zostaną ogłoszeni na stronie wydawnictwa najpóźniej dnia 28 kwietnia, a autorzy bajek/ilustratorzy zostaną o tym poinformowani mailowo.
Konkurs pożarniczy.... Kto zwyciężył ? Coż to za pytanie! Oczywiście - nasi !
Jak donoszą zaufane osoby, czyli opiekun pani Justyna Stanios-Ciesielska, 26.02.2018 r. uczniowie klasy VI - Joanna Hebda i Tomasz Kozar pojechali do zaprzyjaźnionej PSP w Płoszowie, by wziąć udział w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom" na szczeblu gminnym. I tym razem nie dali się pokonać konkurencji, zajmując czołowe lokaty: Joanna - I miejsce, a Tomasz - III. Zresztą nasza zawodniczka dokonała tego już po raz trzeci i po raz trzeci zakwalifikowała się do następnego etapu. 29.03. 2018 r. będzie reprezentowała Gminę Radomsko na szczeblu powiatowym
Gratulujemy sukcesu i trzymamy kciuki !!!!
Konkurs recytatorski
26 lutego br. odbyły się szkolne eliminacje konkursu recytatorskiego II Powiatowego Konkursu Poezji Patriotycznej, który odbędzie się 14 marca 2018 roku PSP w Kodrębie. Naszą szkołę będą reprezentować : Joanna Hebda i Tomasz Michalski.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
O tym, na ile znają własny język, mogli przekonać się uczniowie naszej szkoły w środę 21 lutego podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Na potyczki słowne zaprosiły ich panie: Iwona Dawidziak, Jadwiga Podawca i Małgorzata Wieloch, a zmierzyły się ze sobą klasy : 5, 6 , 7 oraz 2 i 3 gimnazjum.
W pierwszej części zawodnicy rywalizowali w kategorii : wiersz. Wylosowani przez „sierotkę Marysię” recytatorzy głośno, wyraźnie i płynnie deklamowali wiersze typu ”W Szczebrzeszynie…”. Po przerwie w szranki stanęły trójki klasowe, które musiały wymienić samogłoski w języku polskim, podać znaczenie związku frazeologicznego lub utworzyć celownik liczby mnogiej rzeczownika „przyjaciel”. Zanim podliczono głosy, jury ogłosiło wyniki konkursu na prezentację o polszczyźnie.
Ostatecznie tytuł „Miłośników polszczyzny” zdobyli szóstoklasiści, a z nim puchar i kilogram czekoladowych cukierków. Drugie miejsce przypadło dzielnie walczącym z nimi piątoklasistom. Indywidualnie bank z nagrodami rozbił Jan Woźniak z klasy 7, zdobywając I miejsce w rundzie recytatorskiej i konkursie na prezentację ( ten ostatni ex aequo z Sewerynem Oziembałą z klasy 5). II miejsce za wiersz otrzymali Joanna Hebda i Szymon Wiktorski z klasy 6 (również ex aequo), a III - Weronika Kardacz (klasa 2 gimnazjum) i Wiktoria Kamińska (3 klasa gimnazjum).
Organizatorki dziękują za wspólną zabawę i zapraszają za rok…
Lekcje na nartach
22 lutego grupa uczniów naszej szkoły pod opieką Pana Piotra Stępnia i Grzegorza Ciepielewskiego udała się na Górę Kamieńsk na zajęcia w terenie zakresu nauki jazdy na nartach. Pogoda dopisała i wszyscy zgodnie stwierdzili że zajęcia były bardzo udane.
Wyróżnienie dla Julii Woźniak
Uczennica klasy III gimnazjum Julia Woźniak wzięła udział w Powiatowym Dniu Języków Obcych organizowanym przez Zespół Szkół Ekonomicznych w Radomsku, wykonując plakat promujący wybrany przez siebie kraj europejski – Wielką Brytanię. Celem konkursu było propagowanie idei nauki języków obcych, poznawanie kultur krajów Europy, Stanów Zjednoczonych oraz wyłonienie uczniów uzdolnionych językowo i artystycznie.
Jest nam bardzo miło poinformować, że Julia zdobyła wyróżnienie.
Cieszymy się bardzo i gratulujemy.
( na zdjeciu Julia Woźniak podczas innego konkursu :-) MegaWspin
Walentynki
„Wiek nie chroni przed miłością, za to miłość chroni przed starością”
Dzisiejszy dzień upłynął w naszej szkole w atmosferze miłości i przyjaźni. A wszystko to z okazji Walentynek, przypadających 14 lutego. By uatrakcyjnić obchody Dnia Zakochanych, uczniowie klasy III gimnazjum udekorowali szkolny korytarz (wszędzie pojawiły się ozdoby w kształcie serc) oraz przygotowali apel, podczas którego przedstawili scenki obrazujące, jak z miłością radzono sobie od prehistorii aż po dzisiejsze czasy. Było naprawdę wesoło.
Tego dnia, dzięki specjalnie utworzonej przez Samorząd Uczniowski walentynkowej poczcie, wszyscy uczniowie mogli przesłać sobie słowa sympatii. Gimnazjaliści zadbali także o odpowiedni nastrój. Każdą przerwę umilała nam muzyka tematycznie związana ze Świętem Miłości.
Dziękujemy Radzie Rodziców, która zadbała w tym dniu o nasze brzuszki. Pączusie były PYSZNE
DZIEŃ BABCI I DZIADKA
Tradycyjnie w styczniowe popołudnie zostali zaproszeni do szkoły kochani: babcie i dziadziusiowie. Okazja wyjątkowa: ŚWIĘTO BABCI I DZIADKA ! W naszej szkole 24 stycznia powitaliśmy miłych GOŚCI, a że czas jeszcze świąteczny, powracając do dawnych zwyczajów zaprezentowaliśmy jasełka. Niegdyś przez cały styczeń, aż do 2 lutego jak Polska długa i szeroka odbywało się kolędowanie! W programie artystycznym pierwszym punktem były więc jasełka, w których wystąpiły przede wszystkim dzieci z ,,Zerówki” wspomagane dzielnie przez dzieci z klasy I, II, III, IV, VI i VII. Piękną oprawę muzyczną zawdzięczamy pani Beacie Garbarz-Hebdzie, grającej na skrzypcach, instrumentach klawiszowych, śpiewającej i tańczącej, w dodatku w stroju regionalnym! Po części świątecznej – Bożonarodzeniowej dzieci z klas I, II, III zaprezentowały okolicznościowe wiersze i piosenki, w których starały się pokazać jak mocno, ile sił i całymi serduszkami kochają swoje babcie i swoich dziadków! To było tak szczere i wzruszające, że w niejednym oku łza się zakręciła! Babcie i Dziadziusiowie gorąco oklaskiwali wszystkich artystów. Zostali obdarowani licznymi prezentami niezwykłej urody, wykonanymi samodzielnie przez ukochane wnuczki i wnuków. Uściskom i całusom nie było końca. Wszyscy jeszcze poczęstowali się cukiereczkami i pełni dobrych emocji wrócili do domów na kolację.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie