26 września uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami p. Jadwigą Podawcą, p. Małgorzatą Wieloch i p. Alicją Bednarek udali się na dwudniową wycieczkę do Krakowa i Wierzchosławic. Głównym jej celem było oddanie czci Polakom, którzy tworzyli historię kraju oraz poznanie miejsc związanych z ich życiem i działalnością.
Pierwszym punktem zwiedzenia był Kopiec Kościuszki w Krakowie Wszyscy bezpiecznie i z dużym poświęceniem dotarliśmy na jego szczyt. Tam dowiedzieliśmy się, kim był Tadeusz Kościuszko i czym zasłużył sobie na tak wielki pomnik pamięci. Stamtąd podziwialiśmy panoramę Krakowa, która w słoneczny dzień robi ogromne wrażenie na turystach. Dodatkową atrakcją tego miejsca była wizyta w Muzeum Figur Woskowych i bliższe przyjrzenie się słynnym Polakom – Twórcom Niepodległości , którzy nie tylko orężem, ale słowem i twórczością artystyczną walczyli o niepodległość. Znaleźliśmy się również w zrekonstruowanym okopie z okresu I wojny światowej.
Następnie dotarliśmy do Rynku Starego Miasta, gdzie odnaleźliśmy tablicę upamiętniającą miejsce przysięgi Tadeusza Kościuszki. Stamtąd udaliśmy się do Domu Jana Matejki - najwybitniejszego przedstawiciela polskiego nurtu malarstwa historycznego. Miejsce to wywarło na wszystkich ogromne wrażenie. Autentyzm pomieszczeń, dzieła artysty, eksponaty i historia Jego życia zapewne na długo pozostaną w naszej pamięci i staną się w przyszłości inspiracją w działalności artystycznej.
Kolejnym zwiedzanym przez nas miejscem było Muzeum Czynu Niepodległościowego – Dom im. Józefa Piłsudskiego. Nasze serca skradł przewodnik – Komendant Naczelny Związku Legionistów Polskich, który w barwny sposób opowiedział nam historię związaną z Pierwszą Kompanią Kadrową Józefa Piłsudskiego i miejscem, które odwiedziliśmy. Ogromne wrażenie zrobiły na nas eksponaty Muzeum, wśród których zobaczyliśmy sztandary (np. Sztandar powstania styczniowego – 1863), popiersia, unikatowe rzeźby, obrazy, dokumenty, fotografie, elementy uzbrojenia, umundurowania czy wyposażenia pokoleń polskich żołnierzy walczących o wolność. Świadomość, że większość z nich to dary serca polskich żołnierzy, Ich rodzin i współczesnych artystów, napawa nas dumą i radością.
Późnym popołudniem, zmęczeni dotarliśmy do miejsca noclegu, gdzie czekał na nas ciepły posiłek i wypoczynek.
W drugim dniu wycieczki, po pobudce i śniadaniu ruszyliśmy w kierunku Wierzchosławic. Do Muzeum Wincentego Witosa dojechaliśmy o planowanej godzinie. Na miejscu spotkaliśmy się z panią przewodnik, która opowiedziała nam historię życia i działalności naszego patrona szkoły. Mieliśmy możliwość obejrzenia domu, w którym zachowano autentyczny charakter z okresu życia Wincentego Witosa, z meblami i dokumentami twórcy i działacza ludowego. Zwiedziliśmy także starą zagrodę – dom, w którym urodził i wychował się Witos. Zgromadzono tam eksponaty pochodzące z chłopskich gospodarstw w Wierzchosławicach, które ukazują warunki życia na wsi w XIX w. Następnie udaliśmy się na cmentarz i przed kaplicę, w której pochowano Wincentego Witosa - trzykrotnego premiera Polski. Odmówiliśmy pacierz, złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicz. Dowiedzieliśmy się, że po śmierci niesiono trumnę z ciałem Witosa cztery dni z Krakowa do Wierzchosławic, oddając cześć i hołd wielkiemu Polakowi – Patriocie . Na koniec pobytu w Wierzchosławicach wzięliśmy udział w plenerze malarskim. W ogrodzie zostały ustawione sztalugi, przygotowano nam farby i pędzle, a my zajęliśmy się malowaniem i utrwalaniem na papierze zapamiętanego „obrazu” muzeum.
Ostatnim punktem naszej wycieczki był przejazd do Racławic, aby obejrzeć teren historycznej bitwy racławickiej rozegranej podczas powstania kościuszkowskiego. Na miejscu naszym oczom ukazał się krajobraz terenu bitwy, kopiec usypany na cześć dowódcy powstania – Tadeusza Kościuszki, a także ogromy pomnik jednego z jej bohaterów – Bartosa oraz mogiły powstańców.
Te dwa dni na długo pozostaną w naszej pamięci. Są tylko namiastką czynów zbrojnych, działalności wielkich Polaków, przywódców, ofiar i miejsc w trudnej i krwawej drodze do niepodległości naszej Ojczyzny.
( niebawem zamieścimy fotorelację z tej wycieczki :-)
https://www.facebook.com/pg/pzsgkietlin/photos/?tab=album&album_id=1057259954434722