

26 kwietnia nasza sala gimnastyczna zmieniła kolor na biało-czerwony … od flag, balonów … i spódniczek uczennic. Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja klasa 6 zorganizowała sejmik uczniowski poświęcony konstytucji, prawom i obowiązkom uczniów oraz obywateli. „Zaproszeni prelegenci”, czyli : Katarzyna Brzeźniak, Magdalena Brzeźniak, Maja Kowalczyk, Mateusz Musiał, Oliwia Muszyńska i Patrycja Walaszczyk omówili okoliczności uchwalenia konstytucji 3 maja, jej następstwa oraz nowatorskie rozwiązania, jak na przykład podział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Nastrój tamtych dni przypomniał Krystian Gaik, wcielając się w rolę króla Stanisława Poniatowskiego, składając przysięgę przestrzegania postanowień historycznego dokumentu, po czym wspólne odśpiewano, przy akompaniamencie grającej na skrzypcach Joanny Hebdy i towarzyszącej jej mamy, pani Beaty Garbarz-Hebdy, „Mazurek 3 maja”. Prelegenci podkreślili, że, choć postanowienia konstytucji nie weszły na długo w życie, pamięć o tamtych, jednoczących Polaków wydarzeniach przetrwała. Czczono rocznicę uchwalenia konstytucji i podczas zaborów, po I wojnie światowej, i ponownie od 1990 roku. To ona przyczyniła się też do powstania „Roty” napisanej przez Marię Konopnicką.



Po części historycznej konferansjerzy zaprosili koleżanki oraz kolegów z sali do dyskusji na temat praw i obowiązków, nie tylko uczniów. Przewodnicząca zespołu do spraw statutu szkoły, pani Aleksandra Dąbrowska wyjaśniła, w jaki sposób tworzono jego zapisy i jak można je zmienić. W role uczniów-ekspertów wcielili się : Patryk Brzeźniak, Angelika Gradzińska, Sebastian Janocha i Jakub Obarzanek, a podczas dyskusji okazało się, że uczniowie mają propozycje zmian w szkolnym statucie. Czy zostaną uwzględnione? Zobaczymy. Musi zadbać o to nasz uczniowski samorząd…



Konferansjerzy, czyli Joanna Hebda, Tomasz Kozar i Szymon Wiktorski przypomnieli też o innych świętach obchodzonych na początku maja i zachęcili do wywieszenia z tej okazji flag w każdym polskim domu.



Michał Różycki opowiedział o projekcie „Szkoła Niepodległej”, w którym uczestniczy nasza placówka oraz podarował biało-czerwone flagi przybyłym gościom : Wójtowi Gminy Radomsko, panu Marianowi Zaborowskiemu, Przewodniczącemu Rady Gminy Radomsko, panu Janowi Suwartowi, Radnemu Gminy Radomsko , panu Mieczysławowi Kowalczykowi, Sołtys Kietlina, pani Danucie Łęskiej oraz przedstawicielkom Stowarzyszenia Kobiet Kietlina, pani Anieli Biernackiej i pani Krystynie Kaczmarczyk.
Na tym obrady I sejmiku uczniowskiego zostały zakończone….
Bardzo dziękuję za pomoc podczas przygotowania uroczystości moim Koleżankom i Kolegom, szczególnie Paniom Alinie Woźniak, Jadwidze Podawcy, Małgorzacie Wieloch, Justynie Stanios-Ciesielskiej, Aleksandrze Dąbrowskiej i Panu Grzegorzowi Ciepielewskiemu. Podziękowania kieruję też do Pani Beaty Garbarz-Hebdy, na której pomoc przy oprawie muzycznej uroczystości mogę zawsze liczyć.
Iwona Dawidziak